Kolejne przepiękne miejsca na polskiej mapie, które chciałabym wam polecić.
Kazimierz Dolny to niewielkie, ale przepiękne miasto - to ikona Polski. Długa lista zabytków obejmuje m. in. synagogę, późnorenesansowe spichlerze, XVII-wieczne kamienice i ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Miłośników przyrody zwabi kazimierska jesień, która kolorami wypełnia wzgórza i wąwozy. Latem Kazimierz Dolny zamienia się w miasteczko festiwali, z których najpopularniejszy to Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i Festiwal Filmowy, podczas którego polecam wybrać się na silent disco i filmy na świeżym powietrzu. Wszystkie te atrakcje są darmowe i co najważniejsze ceny za nocleg w Kazimierzu dolnym też są bardzo przystępne.
Wrocław to malowniczy rynek, setki mostów, niezwykła Hala Stulecia oraz wspaniały klimat będący połączeniem historii i nowoczesności. Wrocław to także miejsce, w którym stykały się ze sobą różne nacje: Polacy, Czesi, Żydzi i Niemcy, tworząc niezwykle bogatą mieszankę kultur, tradycji i interesów.
Centralną część starej zabudowy Wrocławia stanowi rozległy Rynek ze wspaniałym XIII-wiecznym Ratuszem oraz z charakterystycznym blokiem kamieniczek w centrum. W gotyckim budynku wrocławskiego Ratusza znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Otaczające rynek kamienice to z kolei wspaniałe przykłady architektury wielu różnych epok i stylów - renesansu, manieryzmu, baroku, secesji i modernizmu. Po zachodniej stronie rynku znajduje się nowoczesna fontanna zwana zdrojem. Osobliwością jest działający na rogu rynku i placu Solnego paternoster, czyli winda bez drzwi, która działa jak przenośnik kubełkowy. Tego typu windy były popularne w Europie na początku XX wieku, obecnie są bardzo rzadko spotykane. Na szczególną uwagę wśród zabytków Wrocławia zasługuje Hala Stulecia - okazały obiekt widowiskowo-sportowy wzniesiony w latach 1911-1913 w stylu ekspresjonistycznym. Jeszcze w czasach pruskich Halę zaplanowano jako miejsce wielkich imprez, wystaw i widowisk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz